Tkáně lidského těla
Lidský organismus se skládá ze čtyř základních tkání. Jedná se o vazivo, epitel, svalovou a nervovou tkáň.
Epitelová tkáň
Epitelová tkáň (krycí tkáň) se skládá z buněk přiléhajících těsně k sobě, mezibuněčné hmoty je málo. Epitelová tkáň je vyživována z hlubších vrstev, protože epitel nemá vlastní krevní zásobení. Epitelová tkáň se dělí podle tvaru (dlaždicový, cylindrický), počtu buněčných vrstev (jednovrstevný, vícevrstevný) nebo hlavních funkcí:
- krycí, výstelkový epitel - tvoří vnitřní a vnější povrch těla (pokožka, povrch trávicí trubice...)
- žlázový epitel - tvoří funkční základ žláz s vnitřní i vnější sekrecí
- resorpční epitel - tvoří vnitřní povrch dutých orgánů
- smyslový epitel - tvoří sítnici, sluchové buňky
Epitelovou tkáň podle čínské medicíny ovládá slezina.
Pojivová tkáň
Pojivová tkáň je složena z buněk, z nichž některé vytváří mezibuněčnou hmotu, které je v pojivu mnoho. Vazivová tkáň má funkci spojovací, opornou a metabolickou. Rozlišujeme tři základní druhy pojiva:
- vazivová tkáň - dále se dělí na tuhé vazivo (tvoří šlachy, kloubní pouzdra), řídké vazivo (vyplňuje štěrbiny mezi orgány), elastické vazivo (převládají v některých vazech páteře), tukové vazivo (formuje v podkoží a kolem orgánů tukové polštáře, má význam při řízení tělesné teploty a ukládání tuků) a vazivo lymfoidní (je základem mízních uzlin)
- chrupavka - rozlišujeme hyalinní chrupavku (kryje kloubní povrchy kostí, tvoří chrupavky stěny dýchacích trubic), elastickou chrupavku (tvoří podklad ušního boltce, hrtanové příklopky) a vazivovou chrupavku (vyskytuje se v nitrokloubních a v meziobratlových destičkách)
- kostní tkáň - je základem kosti
Pojivovou tkáň podle čínské medicíny ovládají játra.
Svalová tkáň
Hlavním rysem svalové tkáně je schopnost smrštění. Podle stavby, nervového zásobení a funkce rozlišujeme tři druhy svalové tkáně
-
hladká svalová tkáň - skládá se z podlouhlých buněk spojených vazivem, tvoří stěny dutých orgánů nebo svalovo
- srdeční svalovina - je specializovaným typem příčně pruhované svalové tkáně, tvoří střední vrstvu srdeční stěny
- příčně pruhovaná svalová tkáň - tvoří svalstvo končetin, zad, hrudníku, břicha, krku, žvýkací svaly, příčně pruhovaná svalová tkáň je řízena míšními a hlavovými nervy, tudíž ji můžeme ovládat vůlí
Svalovou tkáň podle čínské medicíny ovládá slezina.
Nervová tkáň
Základní vlastností nervové tkáně je schopnost vytvářet, vést a přijímat vzruchy (informace). Základ nervové tkáně tvoří neurony a jejich výběžky. Nervová tkáň tvoří centrální i periferní nervovou soustavu.
Nervovou tkáň podle čínské medicíny ovládají játra.
Všechny tkáně lidského těla jsou ovládány pouze dvěma hlavními orgány pentagramu - játry a slezinou. Proto je důležité, mít tyto dva orgány bez infekčních ložisek a zátěží.
Zdroj: www.joalis.eu/cs-CZ/vzdelavani/detoxikace-pro-kazdeho; Dylevský, Ivan. Somatologie: učebnice pro zdravotnické školy a bakalářské studium, Olomouc: Epava, 2000
Foto: www.asociace-maseru.cz, www.kouzlo-bylin.cz, www.wikiskripta.eu